Listen Live


Local Sports

Wednesday, March 7, 2018

The South Dakota State women's basketball opened Tuesday's Summit League Championship game with an 11-0 run and never looked back in its 65-50 win over the University of South Dakota in front of 8,704 fans at the Denny Sanford PREMIER Center in Sioux Falls.  The tournament title is SDSU’s eighth in 10 years.  South Dakota State, 26-6 overall, had four players score in double figures.  Mitchell native Macy Miller, who was named the tournament's most valuable player, led the Jackrabbits with 16 points and a career-high 11 rebounds.  Also scoring in double figures were Ellie Thompson 14, Tagyn Larson 13 and Letcher native Myah Selland with 10.  Thompson and Madison Guebert were also named to the all-tournament team.  USD, 26-6 overall, saw its 20-game win streak snapped.  The Jackrabbits led 33-20 at halftime after making 13 of 20 field goals.  USD made only six of 28 first-half shots.  The Jackrabbits are now 25-2 in The Summit League Championships and 8-0 in the championship game.  Macy Miller’s 16 points moved her into fourth place in career scoring with 1,692.  She also moved into second in single-season scoring for juniors at SDSU with 578 points.  Miller's double-double was her second in as many games and fifth in her career.  Miller was also the 2016 Summit League Championship's most valuable player and all-tournament selection and Thompson was named to the 2015 all-tournament team.  The Jackrabbit women will find out their next opponent Monday during the NCAA selection show.  SDSU women could be as high as a #10 seed in the tourney.


For the third year in a row, the Jackrabbit men are dancing.  South Dakota State men's basketball clinched its third consecutive Summit League Tournament title last night, taking down No. 2 seed South Dakota in the championship game, 97-87, in front of 11,114 fans at the Denny Sanford PREMIER Center to earn the league's automatic berth to the NCAA Tournament.  Freshmen David Jenkins, Jr., led four Jackrabbits in double figures with 29 points, with Mike Daum adding 25 points to go with his 11 rebounds for his 21st double-double of the year.  Reed Tellinghuisen also posted a double-double, notching 18 points and grabbing 11 rebounds, while Brandon Key pitched in with 10 points and a game-high six assists off the bench.  South Dakota State is headed to the Division I NCAA Tournament for the fifth time in program history, all in the last seven years. This is the third straight year the Jacks have claimed the Summit League Tournament title.


South Dakota State is 20-5 all-time in The Summit League Tournament and 128-94-1 in its history with the Coyotes.  SDSU is 5-1 in The Summit League finals and 8-1 in the tournament as the No. 1 seed.  Last night’s game set a new championship attendance record of 11,114 fans at the PREMIER Center in Sioux Falls.  South Dakota State will await its seeding in the NCAA Tournament after earning the Summit League's automatic bid. The 2018 NCAA March Madness Selection Show will air Sunday at 5:00pm on TBS. 


The Round of 16 was all postponed from last night around the state in Class A and Class B Boys Basketball and some will be played tonight and Thursday night this week.  Canistota will play Castlewood at 7:30pm tonight at the Huron Arena.  Langford and Colman-Egan will tip-off at 6:00pm tonight in Huron.  On Thursday in Huron, Corsica-Stickney will play Lower Brule at 6:00pm followed by Clark/Willow Lake and Sanborn Central/Woonsocket at 7:30pm.  KORN News Radio 1490 will broadcast both games Thursday night from the Huron Arena starting at 5:45pm on AM 1490 KORN and on-line at  The other area teams involved in the Round of 16 will play Thursday. Top-seeded Bridgewater-Emery will play at 7:00pm Thursday in Hartford at West Central High School, taking on De Smet.  Kimball/White Lake will play White River at 7:15pm in Pierre.  The winners advance to the State Tourney next week March 15th-17th.   


Both Corn Palace games will be played tonight at the original start times, with Aberdeen Roncalli and Madison playing at 6:00pm followed by Crow Creek and Parker at 7:30pm. 


Coming up tonight on the Wednesday Night Coaches Corner will be a post season basketball feel to it.  Three State Class B GBB Coaches and two National Tourney coaches will be on the show.  Jim Bridge of Hanson, Brad Poppe of Avon and Kristie Allen of TDA will be on the show along with DWU Tiger WBB coach Jason Christensen and DWU MBB coach Matt Wilber.  The WNCC Show starts at 6:30pm on AM 1490 KORN and on-line as well at  The WNCC is followed by the Mitchell QB Club Meeting in the Depot at 7:30pm every Wednesday night.


The Dakota Wesleyan University women’s basketball team, 27-6 overall and ranked #7 in NAIA, earned the #2 seed in the Naismith Bracket and will take on #7 seed Indiana University East in the opening round of the NAIA Division II Women's National Basketball Tournament at 7:30pm tonight at the Tyson Events Center in Sioux City Iowa.  IU East is 22-10 overall.


The Dakota Wesleyan University men’s basketball team, 22-10 overall and ranked #20 in NAIA, match up against Governors State, of Illinois, in the opening round in a 5:45pm game Thursday. Governors State qualified to the national tournament for the first time in school history after winning the Chicagoland Collegiate Athletic Conference regular-season title.  DWU was among the 10 at-large teams selected to the tournament. The Tigers are making their 10th trip to the National NAIA Men’s Tourney in school history.


Here are the 1st Round match-ups for the Class “AA” State Girls Basketball Tournament starting on March 15th.  No. 9 Rapid City Central (9-11) vs. No. 1 Aberdeen Central (20-1) at 1:00pm in the Premier Center, No. 5 Brandon Valley (14-7) vs. No. 4 Sioux Falls O’Gorman at 5:00pm in the Premier Center.  No. 6 Harrisburg (14-7) vs. No. 3 Rapid City Stevens (18-3) at 5:00pm in the Arena and No. 7 Sioux Falls Washington (9-11) vs. No. 2 Sioux Falls Lincoln (17-3) at 1:00pm in the Arena. 


The pairings for the State Class “AA” Boys Basketball Tourney are set.  Top seed RC Stevens (17-3) will play SF O’Gorman (13-8) at 3:00pm in the Premier Center, #4 seed Harrisburg (17-4) will play SF Washington (12-8) at 7:00pm in the Premier Center.  #2 seed RC Central (17-3) will play Douglas (16-5) at 3:00pm in the Arena and #3 SF Lincoln (14-6) will battle Yankton (14-7) at 7:00pm in the Arena.  The State “AA” Girls and Boys Tourney will be held in Sioux Falls March 15th-17th.    


The 5th Quarter Scoreboard Show with Travis Kriens this week on Thursday and Friday nights at 10:30pm on AM 1490 KORN and on 107.3 FM Q107-3.  You can also listen on-line at or for the 5th Quarter Scoreboard Show at 10:30pm Thursday and Friday night this week and next week brought to you by TK Electric and MTI.


Class A Boys Round of 16




No. 15 Aberdeen Roncalli (14-8) vs. No. 2 Madison (20-1), 6 p.m., at Corn Palace


No. 16 St. Thomas More (12-10) vs. No. 1 Sioux Falls Christian (21-0), 7 p.m., in Chamberlain


No. 12 Parker (17-5) vs. No. 5 Crow Creek (19-3), 7:30 p.m., at Corn Palace


No. 10 Sisseton (15-5) vs. No. 7 Tea Area (16-5), 7:30 p.m., in Watertown




No. 14 Hot Springs (13-8) vs. No. 3 Sioux Valley (19-2), 5:30 p.m., in Pierre


No. 11 Pine Ridge (16-5) vs. No. 6 Dell Rapids (17-4), 5:30 p.m., in Winner


No. 9 Dakota Valley (16-6) vs. No. 8 Bon Homme (18-3), 7 p.m., in Yankton.


No. 13 Red Cloud (18-4) vs. No. 4 Miller (18-3), 7:15 p.m., in Winner


Class B Boys Round of 16




No. 10 Colman-Egan (17-5) vs. No. 7 Langford Area (18-4), 6 p.m., in Huron.


No. 11 Castlewood (14-7) vs. No. 6 Canistota (19-3), 7:30 p.m., in Huron.


No. 15 Harding County (13-7) vs. No. 2 Sully Buttes (21-1), 7:30 p.m., in Faith






No. 13 Lower Brule (15-7) vs. No. 4 Corsica-Stickney (20-2), 6 p.m., in Huron


No. 9 Timber Lake (18-3) vs. No. 8 Herreid/Selby Area (19-3), 7 p.m., in Fort Pierre


No. 16 DeSmet (11-11) vs. No. 1 Bridgewater-Emery (19-3), 7 p.m., in Hartford


No. 14 Kimball/White Lake (15-6) vs. No. 3 White River (20-2), 7:15 p.m., in Pierre


No. 12 Sanborn Central/Woonsocket (17-5) vs. No. 5 Clark/Willow Lake (17-5), 7:30 p.m., in Huron














Categories: Sports